Nowe forum zespołu Skaldowie
Wydarzenia, koncerty, płyty, fani i inne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-09-15 16:41:46

Maciek
Administrator
Dołączył: 2019-01-22
Liczba postów: 111
WindowsChrome 76.0.3809.132

Zostaw to młodszym

Na YT pojawił się program ze Skaldami z Wrocławia (1978)

http://www.youtube.com/watch?v=i-6br65J7DM

Pod koniec programu jest mowa o płycie "Zostaw to młodszym" którą Skaldowie mieli nagrać po "Rezerwacie miłości". Nigdy to tego nie doszło, choć materiał był przygotowany. Za to pierwszy raz słyszę, jak miała wyglądać jego okładka. Andrzej mówi też o nagraniu tytułowym, ale chyba nigdy nie powstał jego tekst [dblpt]( Co więcej kilka lat temu pytałem Andrzeja o ten album, ale zupełnie nie kojarzył pomysłu tytułu [dblpt](

Offline

#2 2019-09-15 21:13:35

Roman
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-24
Liczba postów: 11
WindowsFirefox 69.0

Odp: Zostaw to młodszym

Fajnie było zobaczyć Skaldów sprzed 40 laty, posłuchać co mówili i jak śpiewali, gdy byli w swoim szczytowym, twórczym okresie  [dblpt])

Offline

#3 2019-10-02 16:47:02

Wodzu
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-24
Liczba postów: 43
Windows 7Firefox 69.0

Odp: Zostaw to młodszym

Program bardzo ciekawy i mający bardzo dużą wartość archiwalną (tak dobrych ujęć wideo Skaldów z instrumentami z lat 70. jest bardzo mało), chociaż niestety widać, że materiał jest bardzo mocno pocięty, bo rozmowa pewnie była znacznie dłuższa, ale podejrzewam że jej pozostała część została już dawno skasowana... W napisach końcowych wśród autorów piosenek wymieniony jest Konrad Ratyński i Marek Dutkiewicz, co sugerowałoby że został nagrany również klip do piosenki "Gdyby nie śpiewał nikt", jednakże pewnie również już obecnie nie istnieje jw.
W książce prof. Ichy znajduje się natomiast zdjęcie z planu tego programu, wykonane podczas rozmowy ze Skaldami.

Bardzo ciekawą rzeczą jest fakt, że program jest datowany na 1978 rok, a prezentowane są już w nim gotowe, zmiksowane wersje utworów z płyty "Rezerwat miłości", nagrywanej (wg informacji z PN zgromadzonych przez P. Nawarę, i są na to dowody) w marcu 1979! Podejrzewam jednak, że to właśnie program zrealizowano nieco później.

Drugą ciekawostką jest poruszona przez Maćka kwestia tekstu "Zostaw to młodszym". Andrzej mówi o nim z taką pewnością, podaje nawet autora. Czy te oczy mogą kłamać? [sred]) Może Andrzej po prostu "zlecił" L.A.M. taki tekst, bądź po prostu podrzucił mu koncepcję, a poeta nigdy jej nie zrealizował. A może istniał (istnieje gdzieś głęboko w szufladzie) jednak taki wiersz, o który nie zdążyliśmy spytać pana Leszka???

Offline

#4 2019-10-02 18:37:20

Maciek
Administrator
Dołączył: 2019-01-22
Liczba postów: 111
WindowsChrome 77.0.3865.90

Odp: Zostaw to młodszym

Wodzu napisał/a:

Drugą ciekawostką jest poruszona przez Maćka kwestia tekstu "Zostaw to młodszym". Andrzej mówi o nim z taką pewnością, podaje nawet autora. Czy te oczy mogą kłamać? [sred]) Może Andrzej po prostu "zlecił" L.A.M. taki tekst, bądź po prostu podrzucił mu koncepcję, a poeta nigdy jej nie zrealizował. A może istniał (istnieje gdzieś głęboko w szufladzie) jednak taki wiersz, o który nie zdążyliśmy spytać pana Leszka???

Andrzej i Jacek doskonale pamiętają ten program i była podobno jeszcze część nagrywana dzień wcześniej. Jeżeli chodzi o zdjęcia, o których wspominasz to pochodzą od Jacka Zelińskiego. Znalazły się one również w książeczce znowionej wersji CD "Podróż magiczna" [dblpt]) Natomiast ja zdążyłem spytać Leszka o ten tekst i niestety nigdy nie powstał.

Offline

#5 2019-10-02 19:45:24

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Zostaw to młodszym

Program  "Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki: Skaldowie"  wyemitowano 25 grudnia 1979r. w TVP 2 o godz. 14.45
Nie wiem kiedy program zrealizowano w TVP Wrocław, ale sądzę, że był to rok 1979.

Wiadomość dodana po 38 min 09 s:
Być może program został nadany wcześniej w TVP Wrocław.

Offline

#6 2019-10-02 22:03:41

Maciek
Administrator
Dołączył: 2019-01-22
Liczba postów: 111
WindowsChrome 77.0.3865.90

Odp: Zostaw to młodszym

rms24 napisał/a:

Program  "Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki: Skaldowie"  wyemitowano 25 grudnia 1979r. w TVP 2 o godz. 14.45
Nie wiem kiedy program zrealizowano w TVP Wrocław, ale sądzę, że był to rok 1979.

I chyba zagadka została rozwiązana [dblpt])

Offline

#7 2019-10-06 23:12:09

Wodzu
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-24
Liczba postów: 43
Windows 7Firefox 69.0

Odp: Zostaw to młodszym

Prawdopodobnie...


aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że w maju 1979 odszedł z zespołu Jan Budziaszek, a w programie jeszcze występuje i w dodatku... mówi o świetnym dopasowaniu charakterów wewnątrz grupy [dblpt])

Więc ramy czasowe zawężają się jakoś do okresu między nagraniem albumu w marcu 1979, a odejściem Jana Budziaszka w maju tego roku [dblpt])

Offline

#8 2019-11-28 23:06:04

Maciek
Administrator
Dołączył: 2019-01-22
Liczba postów: 111
WindowsChrome 78.0.3904.108

Odp: Zostaw to młodszym

Wodzu napisał/a:

Drugą ciekawostką jest poruszona przez Maćka kwestia tekstu "Zostaw to młodszym". Andrzej mówi o nim z taką pewnością, podaje nawet autora. Czy te oczy mogą kłamać? [sred]) Może Andrzej po prostu "zlecił" L.A.M. taki tekst, bądź po prostu podrzucił mu koncepcję, a poeta nigdy jej nie zrealizował. A może istniał (istnieje gdzieś głęboko w szufladzie) jednak taki wiersz, o który nie zdążyliśmy spytać pana Leszka???

Michał, i proszę jak się myliłem. Dziś siedzieliśmy z Andrzejem i zgłaszaliśmy elektronicznie jego kompozycje do ZAIKSu i co wiedzę... pod datą 22 sierpnia 1980 roku "Zostaw to młodym" muzyka Andrzej Zieliński, słowa Leszek A. Moczulski [dblpt])

Offline

#9 2019-11-29 00:28:08

Wodzu
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-24
Liczba postów: 43
Windows 7Firefox 70.0

Odp: Zostaw to młodszym

No i proszę, co za szokująca informacja!! [dblpt])

I Andrzej nadal nie pamięta nic o tej piosence?



Bo teraz otwiera się kwestia - jeśli utwór jest chroniony przez ZAiKS, to pewnie instytucja posiada kopię tekstu i nut, jeśli się nie mylę?
A skoro oni to mają, to może Andrzej byłby w stanie to od nich wyłuskać, jako autor.

Offline

#10 2019-11-29 06:24:10

Maciek
Administrator
Dołączył: 2019-01-22
Liczba postów: 111
WindowsChrome 78.0.3904.108

Odp: Zostaw to młodszym

Wodzu napisał/a:

Bo teraz otwiera się kwestia - jeśli utwór jest chroniony przez ZAiKS, to pewnie instytucja posiada kopię tekstu i nut, jeśli się nie mylę?
A skoro oni to mają, to może Andrzej byłby w stanie to od nich wyłuskać, jako autor.

Pewnie tak, ale mnie bardziej interesuje, czy ten kawałek został zarejestrowany? Przeglądając wykaz kompozycji Andrzeja znalazłem w nim kilka zupełnie nieznanych mi kompozycji jak np. "W połowie drogi" z tekstem A. Kuryły czy "Czułość" z tekstem A. Osieckiej - obie z 1976 r. [dblpt])

Offline

#11 2019-11-29 10:17:49

Wodzu
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-24
Liczba postów: 43
Windows 7Firefox 70.0

Odp: Zostaw to młodszym

Maćku,

https://www.youtube.com/watch?v=wc5d4xFVkgo

To jest "Czułość", którą wykonywał Stan Borys, a ukazała się jako strona B jego singla z 1976 roku. Taka trzecia część "Gorzko mi" i "Cyganów"

Ukryta wiadomość

i zupełnie nie moje klimaty [sred])

.

Natomiast o "W połowie drogi" wiem tyle, że wykonywała tę piosenkę Teresa Tutinas i nagrała ją na swój LP z 1977 - "Nauczyłeś mnie radości", i trwa zaledwie 2:25, ale nigdy tego nie słyszałem i nigdzie w sieci tego raczej nie ma. [dblpt])

https://bibliotekapiosenki.pl/utwory/W_polowie_drogi
http://www.kppg.waw.pl/Strona%202019/sn … twor=17193


A co do "Zostaw...", czy jeśli figuruje w bazie, to nie jest równoznaczne z tym, że jest zarejestrowana w ZAiKSie?

Ostatnio edytowany przez Wodzu (2019-11-29 10:21:34)

Offline

#12 2019-11-29 12:41:01

Maciek
Administrator
Dołączył: 2019-01-22
Liczba postów: 111
WindowsChrome 78.0.3904.108

Odp: Zostaw to młodszym

Wodzu napisał/a:

A co do "Zostaw...", czy jeśli figuruje w bazie, to nie jest równoznaczne z tym, że jest zarejestrowana w ZAiKSie?

Tak, ten utwór jest zarejestrowany w ZAIKSie [dblpt]) Gdyby się udało znaleźć ten utwór i znając projekt okładki (z programu TV Wroclaw) to można by pokusić sie przy pomocy Andrzeja wydać album "Zostaw to młodszym". Jednak w żadnym spisie PR nie natrafiliśmy na to nagranie [dblpt](

Offline

#13 2019-11-29 21:16:21

Wodzu
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-24
Liczba postów: 43
Windows 7Firefox 70.0

Odp: Zostaw to młodszym

Maciek napisał/a:

Tak, ten utwór jest zarejestrowany w ZAIKSie [dblpt]) Gdyby się udało znaleźć ten utwór i znając projekt okładki (z programu TV Wroclaw) to można by pokusić sie przy pomocy Andrzeja wydać album "Zostaw to młodszym". Jednak w żadnym spisie PR nie natrafiliśmy na to nagranie [dblpt](


Myślę Maćku, że najpierw trzeba byłoby ten utwór nagrać ( [sred]) ), bo szczerze mówiąc trochę powątpiewam, żeby Skaldowie zrealizowali taką piosenkę, o której nikt nic nie pamięta. Natomiast jeśli ZAiKS ma w archiwach nuty i tekst (bo coś musi być podstawą do strzeżenia praw autorskich), to można by dokonać "rekonstrukcji" tej piosenki, a może nawet doprowadzić do nagrania.

Chociaż tytuł "Zostaw to młodym" nie pasuje do filozofii Skaldów! [dblpt])

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
mkotarba - supercitymc-forum - mamototylkoja - grovestreetfamilly - bigrpg