Nowe forum zespołu Skaldowie
Wydarzenia, koncerty, płyty, fani i inne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#51 2019-08-15 01:40:17

Doctor Robert
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-23
Liczba postów: 34
WindowsFirefox 68.0

Odp: Piosenka dnia...

Klaus Mitffoch - Strzeż się tych miejsc
https://www.youtube.com/watch?v=B-EBNprZpNo

Offline

#52 2019-08-18 19:48:29

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Pewne chwyty są ograne
pol.png
pewne słowa naciągane"
---------------------------------
Zbliża się kampania wyborcza
a więc mam wielkie oczekiwanie
a mianowicie
chcę się dowiedzieć  w jakim stanie jest:

"Polska w Ruinie".

Myślę, że komitety wyborcze sprostają temu wyzwaniu
gdyż dysponują arsenałami
chwytów do ogrywania
i bogactwem słów do naciągania.

Offline

#53 2019-08-20 15:26:32

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

118077m.jpg"Znowu ktoś podniósł głowę i zauważył niebo"

Offline

#54 2019-08-21 23:16:41

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
ZSRR, ZSRR to był taki kraj, gdzie naj.....
Nawet słonie"
plakat-propagandowy-zsrr-fd70d5e.jpg
---------------------------------------------------------------------------------
Kiedyś zastanawiałem się, jak to się dzieje, że zwyczajni ludzie dają się wciągnąć w machinę systemów totalitarnych. Ulegają propagandzie i stają się zwolennikami, wyznawcami, oprawcami...
Co można zrodzić, by się ustrzec i nie ulec, nie stać trybem w tej machnie, aby żyć zawsze w zgodzie z samym sobą?
Nic odkrywczego nie wymyśliłem, ale podzielę się swoimi refleksjami:

Myślę, że..;
Nie należy oceniać polityków według idei jakie głoszą, ale po tym jak wcielają je w życie.
Należy budować w sobie  hierarchię wartości na solidnych podstawach, by nic, ani nikt nie był w stanie jej naruszyć.

Patrząc na młodych ludzi, którzy w dzisiejszych czasach mają nieograniczony dostęp do internetu, a więc dostęp do wszelkich idei, myślę, że zakazy i nakazy na wiele się nie zdadzą. Po prostu należy uczyć młodych ludzi poruszać się w tym złożonym świecie, a to jest trudniejsze niż proste zakazy i nakazy, które raczej są mało skuteczne, ale innej drogi chyba nie ma...

Mam niesamowity podziw dla ludzi, którzy przechodząc obozy koncentracyjne, łagry,... potrafili ocali swoje człowieczeństwo.
Jak u  Ernesta Hemingwaya:
"Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać".

Dawniej myślałem, że jako ludzkość jesteśmy bogatsi o doświadczenie historyczne, które nas ochronią przed wieloma zagrożeniami.  Teraz myślę, że tak wcale nie musi być...

Offline

#55 2019-08-23 20:02:00

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

-----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
having%2Bfun.jpg"Gdy stare ciotki poszły na nieszpór"

Offline

#56 2019-08-25 20:23:55

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Może właśnie mnie mija, a ja ...
Piasek.jpg
A ja nie czuje nic"

Wiadomość dodana po 19 h 43 min 39 s:
"Oko malujesz,Schizofrenia-paranoidalna-to-najczestsza-odmiana-schizofrenii.-Jakie-sa-jej-objawy-i-jak-wyglada-leczenie_article.jpg
a ono boli."

Wiadomość dodana po 20 h 07 min 19 s:
Schizofrenia-dotyka-glownie-ludzi-mlodych.-Jak-wygladaja-objawy-schizofrenii_article.jpg
"A ono ogniem przede mną stoi"

Offline

#57 2019-08-29 15:53:07

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

Czas na zmierzenie się z Ameryką...
------------------------------------------------
"Ameryka, Ameryka to taki kraj..."
adb7f9597e33403324a2733973530c12c7ba9e2a.jpeg
Amerykańska dynia niczym na sterydach, a sterydy to niezdrowe sposoby na imponujący wygląd.
Ale Ameryka to Ameryka...ma imponujący wygląd.

Ostatnio edytowany przez rms24 (2019-08-29 15:57:37)

Offline

#58 2019-08-30 00:11:48

Doctor Robert
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-23
Liczba postów: 34
WindowsFirefox 68.0

Odp: Piosenka dnia...

Pat Metheny Group feat. David Bowie - This Is Not America
https://www.youtube.com/watch?v=-KDMDda5DNg

Offline

#59 2019-09-01 20:43:40

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

Doctor Robert wkleja muzykę.
Ja wklejam obrazki.
Maciek czyta, słucha i ogląda.
W takim razie jest nas trzech.. [dblpt]) czyli komplet.
-----------------------------------------------
-----------------------------------------------

"Kto zbudzi mnie?"
f23t36cu4yjwjuv1pjghyrvb45km2eze.jpg
"Kto zbudzi mnie...
m7fxbckecaeynwwprjpji62emnhhk173.jpg
.... namaluje świat
Jak dawniej pełen światła i pełen barw?"

Wiadomość dodana po 21 h 32 min 40 s:
"Świat ma co najmniej tysiąc wiosek i miast"yx5jhskq8xmgvo2jw72a8tzqimpt2xj4.png
Polska w nocy. Fot. NASA

Ostatnio edytowany przez rms24 (2019-09-01 20:46:31)

Offline

#60 2019-09-03 15:55:52

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------
"Uła, uła, uła...
jak%2Bto%2Bsie%2Brobi%2Bblog%2Brys%2Bdaniel%2Bbaum.jpg


himilsbach_maklak.jpg
...uła, uła, uła uuuu"
---------------------------------------------------------
rys. Daniel Baum

Offline

#61 2019-09-05 18:14:53

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Dwie krople krwi, dwie krople krwi do szklanki spadły"
Cover--600x600.jpg
"Stała na linie
Stała na linie
Zawieszona nad nami jak pająk poranny"
344878_pxDas_Jngste_Gericht_Memling_82.jpg
"Gdziekolwiek pójdziesz z tobą pójdę
gdziekolwiek mieszkać będziesz z tobą mieszkać będę."

Ostatnio edytowany przez rms24 (2019-09-05 18:15:56)

Offline

#62 2019-09-10 18:45:39

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

20170624-01-225x300.jpg"I ja żeganałam nieraz kogo"
"I powracałam już nie taka"
paz_krolowej3.jpg
"I ty żegnałeś nieraz"

Offline

#63 2019-09-11 23:38:34

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Tyle dni bez sensu i nonsensu
lead.d9ca4ccc25f67e4dc9e58dee5288225b.jpg
To musi tak trwać i trwać i trwać
cały czas,  cały czas..."
-------------------------------------------------

Wiadomość dodana po 18 h 38 min 25 s:
"Sam już nie wiesz
AR-180909889.jpg?imageversion=Artykul&lastModified=
lead.d9ca4ccc25f67e4dc9e58dee5288225b.jpg
Plakaty-wyborcze-sprzed-30-lat-pojawily-sie-na-ulicach-Legnicy-i-wywoluja-emocje-2.jpg
farsa czy dramat"

Offline

#64 2019-09-15 18:45:52

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

-------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
1115675963_54.jpg"Suchych liści i ziemi nabrali we włos"

"Uklękli nad jeziorem wyczesali liście
A ryby podpływały do brzegu gwiaździście"

wygnanie_z_raju-746x280.jpg
"Serce jaskółki zmiłuj się nad nimi"

Wiadomość dodana po 20 h 02 min 09 s:
180px-Greylag_Goose_%28Anser_anser%29.jpg"Widzisz....


images?q=tbn:ANd9GcSxX2w8imdUs1YXK8LApqyImPYhgnoWKbwId2hWd_alOdP88-o2...ja dojeżdżam"

Offline

#65 2019-09-17 15:42:11

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

350px-Virgo_cluster.jpg"Przez wszystkie oddalenia drogę powrotną znasz"
240px-The_Earth_seen_from_Apollo_17.jpgI ciemność ustępuje, twą jasną widzę twarz
IMG_1405-510x382.jpg
Tak dużo słońca w oczach
Tak dużo słońca masz"

Ostatnio edytowany przez rms24 (2019-09-17 15:47:23)

Offline

#66 2019-09-18 20:08:17

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

---------------------------------------------
"Wierzę w ludzkie szczęście,
1-DSC05252.jpg
zgubiona podkowę"

Offline

#67 2019-09-23 16:05:40

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają"
------------------------------------------------------------------------
„W żółtych płomieniach liści” to jeden z największych przebojów Skaldów i jedna z najpiękniejszych polskich piosenek w ogóle. Powstała w roku 1969. Słowa napisała Agnieszka Osiecka (9 października br. minęła 80 rocznica jej urodzin, w przyszłym roku będzie 20 rocznica śmierci). Piosenka, do której muzykę skomponował Andrzej Zieliński, została stworzona dla programu, który w radiowej Trójce Agnieszka Osiecka prowadziła wraz z redaktorem Janem Borkowskim. W jednym z odcinków potrzebny był duet – i przepięknie zaśpiewali go Andrzej Zieliński i Łucja Prus. Po festiwalu w Opolu w roku 1970 utwór, który tam dostał nagrodę dziennikarzy (rzeczywiście – żadnej z głównych), stał się hitem i evergreenem.

Dla mnie to była piosenka o miłości. O przemijaniu, rozstaniach i powrotach. Nie wiedziałam wtedy, że Osiecka napisała ją po wydarzeniach Marca 1968, a słowa „Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają, na łące stoją jak na scenie, czy też przeżyją, czy dotrwają” oznaczały pożegnanie z przyjaciółmi, którzy opuszczali Polskę na zawsze.

Dobry tekst poetycki jest uniwersalny i można interpretować go na wiele sposobów. Nawet jeśliby „W żółtych płomieniach liści” odczytać tylko w jednej warstwie, tej nostalgiczno-jesiennej, to i tak brzmi on ponadczasowo

Autorka :Hania - Kobieta domowa
------------------------------------------------------------------------------------------

Są takie utwory, po których przesłuchaniu i przeczytaniu tekstu brakuje słów. Nie dlatego, że są miałkie czy tak słabe, że opadają ręce. Przeciwnie, są wybitne, doskonałe i w pewnych kręgach stawały się wręcz kultowe. Często jednak nikt nie zastanawia się, jakie historie stoją za takimi utworami, co było inspiracją dla autora. Stąd pomysł na stworzenie takiego cyklu „Historia jednej piosenki”. A otworzę go bez wątpienia perełką polskiej muzyki z lat 60.  – „W żółtych płomieniach liści” – w wykonaniu Łucji Prus i Skaldów, do tekstu Agnieszki Osieckiej…

      Marzec 1968 roku w Polsce kojarzy się z kryzysem politycznym, który zapoczątkowały protesty studenckie m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu czy Łodzi. Demonstracje te zostały brutalnie stłumione przez Milicję Obywatelską i ORMO. Uważa się, że bezpośrednią przyczyną tych zdarzeń było zaprzestanie przedstawiania „Dziadów” Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie z powodu treści, która zdaniem towarzysza Gomułki – była antyradziecka i przez rzekome skandowanie antysocjalistycznych haseł w trakcie przedstawienia przez publiczność. Z uwagi na fakt, że nazwiska większości organizatorów strajków brzmiały niepolsko, np. Blumsztajn, Szlajfer, Blajfer, szybko spowodowały, głównie za sprawą frakcji generała Mieczysława Moczara, który to oskarżał ludzi pochodzenia żydowskiego, że działają na szkodę Rzeczpospolitej Ludowej. 19 marca 1968 roku na wiecu PZPR została podjęta decyzja dotycząca represji wobec obywateli pochodzenia żydowskiego. Wtedy to warszawscy studenci rozpoczęli protesty, a wkrótce dołączyli się do nich niektórzy wykładowcy.  Niestety, zostali zmuszeni do zakończenia strajku po 3 dniach, bo w przeciwnym wypadku władza rozwiązałaby uczelnie. Jednak próbowano zadbać o to, by podobna sytuacja nie miała miejsca. Dlatego 25 marca zwolniono z uczelni wielu wykładowców m.in. Zygmunta Baumana, Leszka Kołakowskiego (obaj pochodzenia żydowskiego) oraz Bronisława Beczkę i Marię Hirszowicz.

      Po załatwieniu sprawy ze studentami, władza zaczęła rozprawiać się z ludnością żydowską. W wyniku tych działań wyrzucono z partii ponad 8000 członków PZPR, ale zwolnienia miały miejsce też m.in. w MO, SB, służbie zdrowia, wojsku mediach i w oświacie. W wyniku antysemickich działań w czasie kampanii antysemickiej w latach 1968-1972,  Polskę opuściło przymusowo około 15-20 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, naukowców, ludzi sztuki i kultury. Osoba, która opuszczała nasz kraj, musiała zrzec się obywatelstwa, bez możliwości powrotu. W takiej sytuacji znaleźli się ponoć znajomi Agnieszki Osieckiej, absolwentki Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i łódzkiej „Filmówki”. W trakcie studiów związała się ona ze Studenckim Teatrem Satyryków i tam debiutowała jako autorka tekstów piosenek. Ona postanowiła swoje przemyślenia przelać na papier i tak powstał wiersz pt. „W żółtych płomieniach liści”. Do gotowego tekstu muzykę skomponował Andrzej Zieliński, główny kompozytor w zespole „Skaldowie”. W programie Osieckiej i jej szkolnego przyjaciela Jana Borkowskiego, poznał on początkującą piosenkarkę Łucję Prus, z którą grupa nagrała w duecie ten utwór. Tekst oczywiście musiał przejść przez cenzurę, ale przez to, że cała historia została zgrabnie ujęta jako opowieść o przemijaniu i rozstaniu, nikt w urzędzie nie wyłapał aluzji do wydarzeń marcowych. Wielu słuchaczy do dziś interpretuje ten utwór jako tęsknotę dwojga byłych ukochanych. Zresztą samym Skaldom, jak powiedziała Łucja Prus, utwór kojarzył się bardziej z erotyką niż z polityką. Już w pierwszej zwrotce śpiewanej przez Jacka Zielińskiego, pojawia się nawiązanie, które dla kogoś, kto zna historię marca ’68 jest jednoznaczne: „Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają. Na łące stoją jak na scenie, czy też przeżyją, czy dotrwają.”. Z kolei obywatele, dla których osoby pochodzenia żydowskiego były znajomymi albo zwyczajnie zasymilowali się z nimi, po tych wszystkich reperkusjach władzy – „chociaż paliły wstydem skronie”. Tekst wyśpiewany przez Prus i Zielińskiego z wybitną muzyką „Skaldów” wszedł do kanonu polskiej muzyki, otrzymał nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1970 roku. Został wydany na singlu i pozostaje prawdziwą perełką, aktualną do dnia dzisiejszego.

Autor: Szymon Pęczalski

Ostatnio edytowany przez rms24 (2019-09-23 16:07:00)

Offline

#68 2019-09-25 16:14:33

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

----------------------------------------
220px-Buddha_meditating.jpg"Wielka pustka tu mieszka"

v-atlanticheskom-okeane-obnaruzheny-tainstvennye-chernye-dyry_43559_1.jpg?itok=rx-I2Vcb
"Za tobą zamknie drzwi"

Offline

#69 2019-09-29 16:40:41

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

wybory_glosowanie_urna_00007_istock,oX6D62aapFTLo7bXW5mZ.jpg.webp"Nie bądźmy tylko kibicami"
"Spróbujmy czasem zagrać sami"
------------------------------------------------
Po 1989 r. kilka razy byłem członkiem komisji wyborczej, a nawet przewodniczącym. W mojej ocenie wybory były uczciwe. Oczywiście w skali kraju mogą się zdarzyć różne naruszenia, ale ich rozmiar nie przesądzał o wyniku wyborów. Oby tak było....
Były takie wybory samorządowe, po których z prawa i lewa głoszono, że wybory były "zafałszowane", wówczas poczułem się niemal osobiście dotknięty...Jak tak można???...i dałem sobie spokój.

Offline

#70 2019-10-06 19:40:41

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

541f6aef-3c80-4a03-a77d-5b55da60ed71.jpg

-----------------------------------------------------


Historia jednej piosenki

Kiedy byłem małym chłopcem, nie lubiłem tej piosenki. Nadawali ją często w radiu, mama w kuchni ją podśpiewywała jak wiele szlagierów tamtego czasu. Nie lubiłem tej piosenki z powodu jej smutnej melodii. Skrzypcowy wstęp potęgował tylko rzewność. A mnie się podobały wtedy wesołe piosenki o skocznym rytmie np.:

Po zielonej trawie piłka goni,

Albo my wygramy, albo oni.

Ta piosenka uskrzydlała mnie do tego, co najbardziej kochałem. Ale w tamtej smętnej piosence szczególnie denerwował mnie tekst, którego nie rozumiałem. A to, co niezrozumiałe, było po prostu głupie. Dlaczego wokalistka śpiewała:

I ja żegnałam nieraz kogo, i ja żegnałam nieraz

Dlaczego: „kogo”, a nie „kogoś”? A w ogóle kim był ten ktoś, którego żegnała? Myślałem o tym, lecz niczego nie wymyśliłem.

Musiałem podrosnąć, by pojąć, a przede wszystkim poczuć, że w tej piosence jest zapisana emocja, która już na
stałe będzie obecna w życiu. Nie bez znaczenia było bardziej dokładne uświadomienie sobie, że utwór śpiewa duet: kobieta i mężczyzna. Ona się żegnała, a potem on. To jest bez wątpienia piosenka, której tekst nazwał to, czego każdy doświadczył, ale nie miał talentu, by w kilku słowach oddać uczucia tym przeżyciom towarzyszące.

Ognisko palą na polanie, w nim liszka przez pomyłkę gore
A razem z liszką, drogi panie, me serce biedne, ciężko chore

Oczywiście jak to bywa w przypadku utworów o tak wielkim lirycznym charakterze, poszczególne fragmenty piosenki się banalizują. Używa się ich w trywialnych kontekstach. Już sam tytuł piosenki padł tego ofiarą. Wystawy jesiennych zdjęć tytułowane są: W żółtych płomieniach liści. Instytut Dendrologii zaprasza pod tym hasłem do swojego Arboretum, a celem wizyty jest: „poznanie przyczyn przebarwiania się i opadania liści drzew i krzewów”. Przasnyskie gimnazjum tak nazywa organizowane przez siebie „poetyckie spotkania z jesienią w tle”. A Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei korzystając z tytułu piosenki zachęcało wolontariuszy do akcji sprzątania liści zalegających na ciągach komunikacyjnych w Parowozowni.

Nie pamiętam, jak to się stało, że poznałem inną interpretację tekstu piosenki, niż ta, która narzucała się w oczywisty sposób. Może sama autorka o tym opowiedziała podczas którejś ze swoich niezapowiedzianych wizyt w redakcji „Teatru” przy Jakubowskiej na Saskiej Kępie (co już zawsze pachnie bzem). Wpadała tam czasami na chwilę z sentymentu do domu, w którym mieszkała tuż po wojnie. A może przeczytałem w jakimś wywiadzie? Albo ktoś inny o tym wspomniał? Nieważne. O tym, kogo żegnała autorka, w czasie, gdy piosenka powstawała, nie można było powiedzieć wprost. Sami wykonawcy chyba tego nie wiedzieli.

W żółtych płomieniach liści brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem, styczeń mi stuka za styczniem

Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają
Na łące stoją jak na scenie, czy też przeżyją, czy dotrwają

Pod metaforą ptaków kryli się Polacy żydowskiego pochodzenia, którzy po marcu 68 roku byli zmuszani do wyjazdu z kraju.

Gęsi już wszystkie po wyroku, nie doczekają się kolędy
Ucięte głowy ze łzą w oku zwiędną jak kwiaty, które zwiędły
Dziś jeszcze gęsi kroczą ku mnie w ostatnim sennym kontredansie
Jak tłuste księżne, które dumnie witały przewrót, kiedy stał się

Aluzja jest zawsze siłą poezji. Czasami nie należy jednak tak do końca interpretować znaczenia wiersza. Nie trzeba odpowiadać na to sztampowe, szkolne pytanie: co poeta miał na myśli? Może wystarczy, że to się czuje. Jak zresztą zracjonalizować zachwyt, który budzi skojarzenie słów, nieoczywisty rym? A metafora może dotykać nawet jeśli oddalił się jej pierwotny sens.

I ja witałam nieraz kogo, chociaż paliły wstydem skronie

I powierzałam Panu Bogu to, co w pamięci jeszcze płonie

Piosenka W żółtych płomieniach liści była nagrana w 1968 roku przez zespół Skaldowie i Łucję Prus dla Radiowego Studia Piosenki, prowadzonego przez Agnieszkę Osiecką i Jana Borkowskiego. Osiecka oczywiście napisała tekst. Muzykę skomponował Andrzej Zieliński, jego brat, Jacek, śpiewał i grał na skrzypcach. Utwór miał też premierę telewizyjną w programie Gusła, w którym Skaldowie śpiewali piosenki Osieckiej. W 1970 roku piosenka została wydana jako tzw. pocztówka dźwiękowa. Na VIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobyła nagrodę dziennikarzy (główną nagrodę wówczas uzyskał Jan Pietrzak za Marsjanie nie zagrażają ziemi), a w tym samym roku uhonorowano ją tytułem piosenki 25-lecia. Była opublikowana na pierwszej płycie długogrającej Łucji Prus w 1974 roku. Skaldowie wykonywali ją także z innymi wokalistkami, zwłaszcza po śmierci Prus. Inni piosenkarze również do niej sięgali. Na przykład Magda Umer śpiewała ją ze Stanisławem Sojką. Ale jak to zwykle bywa pierwsze wykonanie pozostaje wyjątkowe.

--------------

Autor: Wojciech Majcherek - krytyk teatralny

Offline

#71 2019-10-18 03:45:07

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Póki noc nie taka senna
Póki jest choć struna jedna

Mjg3NzA4YgsGUThJbk9vHkUJbBMoFmFIEhF0WG57YlxTBzZJdwZiDklEPhMsU2MaCxx_SXQGe1hSAX9MbAV0XVYBfE15DH1FCF8pG2xAIgEGQS0ANF9jABdUbAc=

Dziej się nam ballado..."

Offline

#72 2019-11-02 20:38:24

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

Jesień...
https://www.youtube.com/watch?v=BHU2CJUkvMI
Pora chleba i owoców.

Wiadomość dodana po 12 min 36 s:
...i pora pogodnej zadumy
https://www.youtube.com/watch?v=R3n9z0tVJto

Offline

#73 2019-11-04 01:36:06

Doctor Robert
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-23
Liczba postów: 34
WindowsFirefox 70.0

Odp: Piosenka dnia...

Paul McCartney - Monkberry Moon Delight
https://www.youtube.com/watch?v=IrthE_w … a8&index=5

Offline

#74 2019-11-06 23:22:14

Doctor Robert
Użytkownik
Dołączył: 2019-01-23
Liczba postów: 34
WindowsFirefox 70.0

Odp: Piosenka dnia...

Offline

#75 2019-11-13 21:36:10

rms24
Użytkownik
Dołączył: 2019-03-11
Liczba postów: 143
Windows XPChrome 49.0.2623.112

Odp: Piosenka dnia...

"Nie uciekajcie mi z oczu
Pagórki i doliny
88058_drogi_promienie_slonca.jpg
Proszę, nie uciekajcie za szybko
Bo się nie zobaczymy"

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
republikamuratyki - motoceno - youradventurerpgmta - celaivas - lepsiodlepsiodrenoza